Już tylko kilkadziesiąt godzin pozostało do zakończenia wyborów nowego członka Rady Powierniczej (Board of Trustees) Fundacji Wikimedia. Wybrana osoba zajmie miejsce Angeli Beesley, która pełniła funkcję Reprezentanta użytkowników (User Representative) przez dwa lata i cieszy się niesamowitym wprost autorytetem wśród społeczności projektów Wikimedia. Żałuję, że Angela rezygnuje ze swojej funkcji, ponieważ cenie ją bardzo i szanuję za jej wkład w WMF. No ale skoro trzeba wybrać kogoś innego…

Głosować może każdy, kto ma na swoim koncie użytkownika w jednym z projektów (Wikipedia, Wikicytaty itd.) conajmniej 400 edycji, jeśli tylko konto zostało utworzone przed 1 sierpnia 2006. Jeśli po przeczytaniu ich programów wciąż jeszcze nie wiesz na kogo oddać swój głos, lub interesuje Cię moje zdanie, zapraszam do lektury.

Moim zdaniem Fundacja potrzebuje w chwili obecnej dwóch rzeczy: aktywnych i energicznych członków Rady (obecna Rada działa, niestety, bardzo wolno i niezbyt sprawnie) oraz usprawnienia komunikacji, tak wewnętrznej (pomiędzy przeróżnymi komisjami i pracownikami Fundacji), jak i zewnętrznej (między Fundacją a społecznością projektów i światem w ogóle). W oparciu o te proste kryteria polecam następujących kandydatów:

Erik Möller (vel Eloquence) – pamiętam, jak z otwartymi ustami obserwowałem, jak Erik stawia na nogi najpierw Commons, a następnie Wikinews. Ten człowiek, nawet jeśli ma swoje wady, jest jednym z najaktywniejszych wikimedian jakich znam.

Kim Bruning – poza programem, który w znacznym stopniu pokrywa się z tym, co napisałem powyżej, na rzecz Kima przemawia jeszcze jedna rzecz – narodowość. Mimo, iż Holandia nie jest może krajem skrajnie różnym od USA, ale pewne różnice, które występują, z pewnością dadzą Kimowi możliwość spojrzenia na niektóre kwestie z innej perspektywy.

Kelly Martin – pozwolę sobie zacytować jej słowa „Dziwne sposoby wykonywania różnych zadań w obrebie fundacji często doprowadzają mnie do frustracji”, cóż, święta prawda. Kelly jest aktywna na poziomie Fundacji od jakiegoś czasu i wierzę, iż ma zarówno dość jasny obraz tego co należałoby poprawić, jak i kilka pomysłów na to jak to zrobić.

Kathleen Walsh (vel Mindspillage) – Kat bierze aktywny udział w pracach Fundacji, ma także program zorientowany na współpracę z innymi organizacjami i komunikację.

Z innych wieści wikipediowych – w sobotę obchodzimy piąte urodziny polskiej Wikipedii. Sprawozdanie z imprezy pojawi się jak tylko wrócę z Warszawy. Do przeczytania.